Czescy Wąpierze

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Czescy Wąpierze

Post autor: Annikki »

Szanowne Panie i Szanowni Panowie! :)

W związku w tym, że za naszą południową granicą dostępny jest już zarówno Nocarz, jak i Renegat, warto zacząć nawiązywać kontakty z czeskimi wąpierzami.

W tym celu, jak już pewnie zauważyliście, powstał na forum dział obcojęzyczny, gdzie nasi zagraniczni koledzy będą mogli swobodnie się wypowiadać. Innymi słowy: mają swój kącik.

Silmeth, jako że zna język czeski i słowacki, zostaje mianowany oficerem łącznikowym w tej sprawie. Będzie poszukiwał na ichniejszych stronach ludzi chętnych do zarejestrowania się na naszym forum i pozostania na nim jak najdłużej :)
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Silmeth
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 496
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: Silmeth »

No, nie przesadzajmy... Czeski kaleczę, ale sporo rozumiem i coś tam, jak trzeba, sklecić potrafię. Słowacki, siłą rzeczy, też zrozumieć potrafię, przynajmniej pisany, ale tutaj już napisać cokolwiek dla mnie jest niemożliwe :P.
Jam po prostu jest librofil - antychómanista.

Давай за жизнь, давай брат до конца,
Давай за тех, кто с нами был тогда.
Давай за жизнь, будь проклята война,
Помянем тех, кто с нами был тогда.

Awatar użytkownika
Naesse
Pośredniczka
Pośredniczka
Posty: 140
Rejestracja: 14 lut 2009, o 16:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lub...lin?

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: Naesse »

Silmeth pisze:No, nie przesadzajmy... Czeski kaleczę, ale sporo rozumiem i coś tam, jak trzeba, sklecić potrafię. Słowacki, siłą rzeczy, też zrozumieć potrafię, przynajmniej pisany, ale tutaj już napisać cokolwiek dla mnie jest niemożliwe :P.
Widzisz, a ja ze Słowakami na upartego się kiedyś dogadywałam, ale w mowie, nie w piśmie. Co prawda to stare dzieje, ale na upartego coś może wyjść, jakby trzeba gadać (do dziś pamiętam "hranolky" - czyli frytki :P)
Po dywanie z róż
Stąpaj ostrożnie
Kto powiedział, że tam nie ma już kolców?

Awatar użytkownika
columb
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 706
Rejestracja: 18 sty 2008, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Posen
Kontakt:

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: columb »

Eurocon w Cieszynie się zbliża (wbrew pozorom to nie jest tak dużo czasu)
Widzę, że pojawiło się na forum przywitanie po czesku... a da się to na górę wstawić? Bo dla Czecha, który nas odwiedza, nie rzuca się zbytnio w oczy...

Czy dałoby się sklonować stronę na http://www.nocar.cz? (Minimalne dane: o Madziku, z galerią, po czesku, jakiś fragment operacji faust, info o tłumaczu, wydawnictwie i polskiej działalności) i tam im postawić forum, spróbować coś zacząć, zachęcić...
Ewentualnie poszukać ekipy ASG z Czech i umówić się na wspólne manewry.

Kurs czeskiego? A dlaczego by nie ;) Jakieś podstawy, Silmeth może by poprowadził on-line? ;)

PS. To że gram na Słowackim ogame daje mi jakieś kwalifikacje językowe?
Bankierzy mają cichowęża w kieszeni.

Bóg, Honorarium, Ojczyzna!

Awatar użytkownika
Naesse
Pośredniczka
Pośredniczka
Posty: 140
Rejestracja: 14 lut 2009, o 16:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lub...lin?

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: Naesse »

columb pisze:PS. To że gram na Słowackim ogame daje mi jakieś kwalifikacje językowe?
Jeśli gadasz z nimi w ich języku (próbujesz), a nie po angielsku - chyba tak :P Podstawoiwy poziom komunikatywny. Bardzo podstawowy, ale jednak.
Po dywanie z róż
Stąpaj ostrożnie
Kto powiedział, że tam nie ma już kolców?

Awatar użytkownika
Qadesh
Główny logistyk
Główny logistyk
Posty: 3778
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 14:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: Qadesh »

Czesi by się z tym nie zgodzili...
Spróbuj do nich po słowacku, spróbuj :twisted:

Awatar użytkownika
Silmeth
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 496
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Czescy Wąpierze

Post autor: Silmeth »

Słowacy czeski biernie znają bez problemu. Czesi natomiast z nieznanego mi powodu słowackiego zrozumieć nie potrafią. Przynajmniej młodzi Czesi. Ci starzy, pamiętający Czechosłowację, problemów nie mają.

Co do kursu - jak mówiłem, samemu znam język bardzo słabo, pisanie w nim, jeśli chcę pisać poprawnie, a nie "żeby tylko mnie zrozumieli", zajmuje strasznie dużo czasu, bo praktycznie każde słowo czy jego odmianę sprawdzam po słownikach... Dlatego też mam nadzieję, że znajdzie się u nas ktoś, kto faktycznie czeski zna, bo ja w mojej opinii jestem takim "mniejszym złem" :P. Chociaż staram się samodzielnie czeskiego uczyć i mam nadzieję, że forum da mi więcej kontaktu z tym językiem.

No i pytanie do czego "daje Ci kwalifikacje językowe" - jeśli gadasz ze Słowakami (i ew. Czechami) w miarę aktywnie na tym forum (jeśli oni piszą po swojemu, a ty choćby i angielsku) to z pewnością daje wystarczające kwalifikacje, by sobie z Czechami/Słowakami porozmawiać...
Jam po prostu jest librofil - antychómanista.

Давай за жизнь, давай брат до конца,
Давай за тех, кто с нами был тогда.
Давай за жизнь, будь проклята война,
Помянем тех, кто с нами был тогда.

ODPOWIEDZ